Spotkania z przedstawicielami zawodów prawniczych

Jeśli chcesz, żeby taki cykl spotkań zawitał do Twojej szkoły, skontaktuj się z nami!

Spotkania z przedstawicielami zawodów prawniczych dla uczniów I ALO w Gdyni

11 marca 2024 r. rozpoczęliśmy organizowany przez Fundację COGITATO cykl spotkań z przedstawicielami zawodów prawniczych dla uczniów I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Zasłużonych Ludzi Morza w Gdyni. 

Celem inicjatywy prowadzonej przez Fundację jest zapoznanie uczniów z praktycznymi aspektami związanymi z wykonywaniem różnych zawodów prawniczych - adwokata, radcy prawnego, sędziego, prokuratora, notariusza, czy komornika. Nasi prelegenci przedstawią, w jaki sposób rozpocząć swoją drogę zawodową, dlaczego warto wykonywać dany zawód prawniczy, czym zajmują się na co dzień, a także czy wykonywanie ich zawodu wygląda tak jak w filmach.

Pierwszy cykl wykładów o zawodach prawniczych odbędzie się w całości w I Akademickim Liceum Ogólnokształcącym im. Zasłużonych Ludzi Morza w Gdyni.

1. Adwokaci: spotkanie z adw. Dominiką Szumałą-Walczak

O zawodzie adwokata opowiedziała adw. Dominika Szumała-Walczak. Nasza ekspertka zapoznała słuchaczy z praktycznymi aspektami wykonywania tego zawodu.

Mowa była przede wszystkim o tym:

- Kim jest adwokat?

- Jak zostać adwokatem?

- Czym zajmuje się adwokat?

- Jak wygląda praca adwokata?

Dziękujemy Pani Mecenas za niezwykle ciekawe wystąpienie, nie zabrakło także odniesień do wielu popularnych seriali oraz filmów, przy okazji opisu jak w rzeczywistości wygląda praca adwokata.

Było to pierwsze ze spotkań, które Fundacja zorganizuje w I Akademickim Liceum Ogólnokształcącym im. Zasłużonych Ludzi Morza w Gdyni.

2. Notariusze: spotkanie z not. Konradem Kuźmickim

Kontynuujemy cykl spotkań z przedstawicielami zawodów prawniczych dla uczniów I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.

Notariusz Konrad Kuźmicki z Kancelarii Notarialnej Małgorzaty Kuźmickiej i Konrada Kuźmickiego w Gdyni zapoznał słuchaczy z realiami swojej pracy. Omówione zostały czynności, jakie świadczy notariusz zgodnie z ustawą prawo o notariacie oraz jego interakcje z innymi zawodami prawniczymi. Mowa była także o kontakcie z klientem oraz formie dozwolonej promocji usług notariusza.

Panu Konradowi Kuźmickiemu dziękujemy za zainteresowanie odbiorców bardzo ciekawą prelekcją, podczas której naszemu Gościowi zadano wiele pytań.

Podczas następnego spotkania, słuchaczom zaprezentowana zostanie praca komornika sądowego.

3. Komornicy Sądowi: spotkanie z komornikiem sądowym Robertem Roszczyniałą

Podczas kolejnego spotkania z przedstawicielami zawodów prawniczych dla uczniów I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, słuchacze zapoznani zostali z pracą komornika sądowego.

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku Robert Roszczyniała przedstawił uczniom zagadnienia związane z wykowanym przez siebie zawodem. Słuchacze mogli dowiedzieć się przede wszystkim, w jaki sposób można zostać komornikiem oraz jakie czynności komornik sądowy wykonuje.

Dziękujemy Panu Komornikowi Sądowemu Robertowi Roszczyniale za zaciekawianie uczniów niezwykle interesującym wykładem, okraszonym omówieniem wielu sytuacji, które wystąpiły na Jego drodze zawodowej.

W bieżącym roku szkolnym, planujemy zorganizować jeszcze spotkania z przedstawicielami zawodu prokuratora, sędziego oraz radcy prawnego.

Jeśli chcesz, żeby taki cykl spotkań zawitał do Twojej szkoły, skontaktuj się z nami!